Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.
Burmistrz Lubania
Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul. 7 Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 - 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).
Dzień dobry Panie Burmistrzu.
Ponownie zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy poczyniono już jakieś czynności w sprawie budowy sklepu Dino w pobliżu Schumacher. Ja pytam w imieniu mieszkańców ulicy Kolejowej i pobliskich ulic. Bardzo nam zależy na tym sklepie, gdyż mieszka tu większość ludzi starszych, a nie wszyscy mają samochód.
Byłabym bardzo wdzięczna za konkretną informację.
Z poważaniem Elżbieta Sklizmunt
Szanowna Pani,
zgodnie z informacjami przekazanymi przez dział ekspansji sieci handlowej Dino, informuję, że sieć Dino planuje w Lubaniu otwarcie jeszcze kilku sklepów.
W pierwszej kolejności będzie rejon ul. Różanej oraz ul. Wrocławskiej.
Kolejna lokalizacja to zachodnia część miasta.
Także ulica Jeleniogórska jest w kręgu zainteresowań sieci, jednak trudności w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji powodują, że otwarcie sklepu w tym zakątku miasta przeciągnie się w czasie.
Z poważaniem, Grzegorz Wieczorek, Burmistrz Miasta Lubań.
Dzień dobry.
Mam jedno pytanie do Burmistrza Lubania. Utrzymuje się jako osoba niepełnosprawna z pomocy MOPS w Lubaniu, otrzymuję miesięcznie 400 zł, co de facto nie starczyłby mi nawet na leki. Często głoduję po 3-5 a nawet 7 dni i w tym kontekście wybrzmi moje pytanie: dlaczego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu nie zapewni bezpłatnych (lub płatnych częściowo) w okresie miesięcznym posiłków, które w wielu miastach Polski stanowią normę przetrwania ludzi w ubóstwie - koniec pytania. Serdecznie pozdrawiam.
Aleksander
Szanowny Panie Aleksandrze,
serdecznie współczuję. Nie podlega dyskusji, że potrzebna jest Panu pomoc. Niestety lubański MOPS od kilku już lat nie pomaga w formie gorących posiłków. Nie dlatego, że nie chce. Zwyczajnie nie ma wykonawców chętnych do przygotowywania i serwowania tych posiłków. Potrzebujący jednak dostają w zamian comiesięczny zasiłek na zakup posiłków lub żywności do ich przygotowania z programu "Posiłek w szkole i w domu". Proszę by zgłosił się Pan do naszego MOPS-u. Wierzę, że wówczas Pańska sytuacja się poprawi.
Z wyrazami szacunku, Burmistrz Miasta Lubań
Witam czy jest jakaś możliwość, aby przywrócić nocne dyżury aptek w Lubaniu. Co się wydarzyło, że obecnie nie mam nocnych dyżurów?
Pozdrawiam Krystian
Szanowny Panie,
za wskazanie apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów tylko w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy, odpowiedzialny jest powiat (ale nie każdy) .
Od 1 stycznia obowiązują zasady wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją ustawy refundacyjnej (DNUR), która zmodyfikowała art. 94 Prawa farmaceutycznego.
Burmistrz niestety nie ma wpływu na ten stan rzeczy, bowiem całość zagadnienia leży w kompetencjach starostwa powiatowego, NFZ oraz aptek.
Burmistrz Miasta Lubań
Witam,
chciałbym się zapytać Pana Burmistrza, jak wygląda sytuacja z kwartalnymi konsultacjami najważniejszych spraw, z mieszkańcami miasta, tak jak obiecywał to Pan podczas kampanii wyborczej do wyborów samorządowych? Czy są planowane takie spotkania?
z poważaniem,
Jakub Zawadzki
Szanowny Panie,
dziękując za Pana pytanie informuję, że takie spotkania są planowane.
Pierwszy kwartał obejmuje okres zaraz po objęciu funkcji, więc takie konsultacje byłyby nieco bezprzedmiotowe, choć na konkretne tematy w ważkich sprawach odbywały się w trybie doraźnym.
Od jesieni spotkania są planowane regularnie.
z poważaniem,
Grzegorz Wieczorek, Burmistrz Miasta Lubań
Dzień dobry,
piszę z zapytaniem czy wiadomo coś w temacie rozbiórki ruiny przy ulicy Jeleniogórskiej. Jakiś czas temu krążyły pogłoski, że zostanie to rozebrane jednak w dalszym ciągu straszy na wjeździe do naszego miasta. Dodatkowo tamten rejon przy stacji WATIS zaczyna się rozrastać czy to w stronę "górki" za Schumacherem czy w stronę Jałowca. Jednak nie ma tam żadnych chodników, a teren za Watisem przynależny do ruiny ściąga nieciekawe postacie, wygląda tragicznie a wkrótce może grozić zawaleniem. Czy istnieje jakiś plan na tamtą częśc miasta, rewitalizacje?
Z uszanowaniem, Bernard Antonowicz
Dzień dobry Panie Burmistrzu.
My mieszkańcy ul. Kolejowej w Lubaniu ponawiamy prośbę w sprawie utworzenia sklepu spożywczego. Najbliższy sklep znajduje się 2 km od nas. Jest to dla nas bardzo uciążliwe, zważywszy na to, że większość mieszkańców Jest już starszych.
Uprzejmie prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.
Pozdrawiamy i czekamy na odpowiedź.
Elżbieta Sklizmunt
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Gratuluję wygranych wyborów. Moje pytanie brzmi: Czy w ramach modernizacji parku na Kamiennej Górze zostanie postawiony tzw. miejski wodopój?. W wielu miejscowościach takie już są, natomiast w Lubaniu nie ma ani jednego. Przez Lubań przebiegają Drogi św. Jakuba, nimi wędrują pielgrzymi, chętnie skorzystaliby z dobrej lubańskiej wody. Podobnie rowerzyści przy tzw. cyklostradzie, oraz spacerowicze w parku na Kamiennej. Tadeusz
Szanowny Panie, dziękuję za gratulacje. Temat zdrojów miejskich, czyli ogólnodostępnych źródeł wody do picia (zwanych poidełkami czy wodopojami) nie jest nowy i aktualnie przymierzamy się do jego realizacji. Na ten moment mogę potwierdzić, że planujemy wzbogacić przestrzeń miejską o cztery takie punkty. Jeden z nich pojawi się (jak słusznie Pan zasugerował) w parku na Kamiennej Górze. Lokalizacje pozostałych trzech są obecnie konsultowane. O sprawie będziemy informować za pośrednictwem mediów miejskich. Dziękuję za kontakt.
Pozdrawiam Burmistrz Miasta Lubań Grzegorz Wieczorek
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Chciałabym Pana zapytać, czy wiadomo coś na temat sklepu dino, który miał być budowany w pobliżu Schumacher. Bardzo nam na tym zależy.
Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Sklizmunt
Szanowna Pani,
samorząd monitoruje sprawę, stąd wiem, że prowadzone są rozmowy odnośnie powstania sklepu Dino w tym rejonie. Na ten moment nie mogę podać bardziej szczegółowych informacji, jednak kwestia budowy jest otwarta i liczę na jej pozytywny finał.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Dzień dobry p. Burmistrzu, czy jest jakaś szansa na utworzenie w Lubaniu lodowiska, chociaż w okresie grudzień-styczeń (ferie zimowe-II połowa stycznia 2024) dla dzieciaków ;)?
Pozdrawiam Iza
Szanowna Pani,
z uwagi na duże zaangażowanie środków finansowych w modernizację obiektów sportowych, nie możemy sobie obecnie pozwolić na nowe wydatki w tym zakresie. W ostatnich dwóch latach realizowaliśmy sporo inwestycji sportowych (m.in. modernizacja Kompleksu sportowo-rekreacyjnego im. Wiesława Wajcfelta, budowa Rowerowego Parku Umiejętności, przebudowa krytej pływalni Laguna i hali sportowej, przebudowa stadionu miejskiego wraz z otoczeniem, budowa ścieżek rowerowych), których wartość przekroczyła 40 mln zł. Koszt budowy lub wynajęcia sezonowego lodowiska przekracza obecne możliwości finansowe gminy, co oczywiście nie wyklucza, że w przyszłości nie powrócimy do tego pomysłu, który jest jak najbardziej zasadny i wzbogacający miejską ofertę sportową.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Panie burmistrzu,
co z naszymi kamienicami na ul. Dąbrowskiego 3. Chodzimy do mieszkaniówki na ul. Łącznej 5, niby mieli wziąć pożyczkę i robić nam elewacje niech Pan z nimi się dogada wspólnie. Mieszkanie 3/1 stoi puste, wybili okno od ulicy to zabili deską. Wstyd, a należy do was, jest socjalne. Klatki nam pękają schodowe, nikt z mieszkaniówki nie przychodzi. Co dalej mamy, już wilgoć w mieszkaniu. Podwórko też jest nierówne, powinniście nam wyrównać, bo to jest urzędu miasta. Przy chodniku zgnił płot, też nie ma kto nam zrobić, a też do was należy, co dalej z tym mamy robić.
To kamienica naprzeciwko sklepu sukien ślubnych ul. Dąbrowskiego 3. Mam nadzieje, że Pan coś nam poradzi wspólnie z mieszkaniówką na ul. Łącznej 5. Jeśli nie, to będziemy pisać dalej. A może w zabytkach starajcie się o dofinansowanie, jeśli jest to zabytek. Część jest mieszkań socjalnych, a część prywatna, proszę dogadajcie się wspólnie z mieszkaniówką, może was posłucha. Proszę o pozytywne rozpatrzenie, jak nie to będę pisać dalej. My też chcemy godnie żyć. Proszę przyjść i zobaczyć jak to wygląda.
Z poważaniem Marek
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana zapytania chciałbym podkreślić, że miasto jako właściciel lokali socjalnych nie może podejmować decyzji w imieniu właścicieli pozostałych lokali. W kwestii remontu elewacji oraz klatki schodowej informuję, że są to części wspólne budynku, tym samym wszelkie informacje należy uzyskać u zarządcy, tj. w Lubańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Lubaniu z siedzibą przy ul. Łącznej 5. Jednoczesne wyjaśniam, że Gmina Miejska Lubań nie może starać się o dofinansowanie remontu budynku, który jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej, w tym wypadku inicjatywa musi wyjść od Wspólnoty. W odniesieniu do spraw związanych z ogrodzeniem od strony wejścia, jak też zaplecza budynku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 3 informuję, iż z uwagi na brak środków w budżecie, w chwili obecnej nie są planowane do wykonania wspomniane prace. Istnieje natomiast możliwość dokupienia przez Wspólnotę Mieszkaniową terenu na polepszenie warunków nieruchomości przyległej, co pozwoli mieszkańcom budynku na zagospodarowanie terenu według własnego uznania.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań
Mieszkańcy śródmieścia są od pewnego czasu nękani głośnymi warkotami szalejących motocyklistów urządzających sobie swoiste rajdy po centrum miasta zwykle w godzinach wieczornych.Prawdopodobnym powodem głośnych warkotów mogą być celowo wymontowane tłumiki. Może odpowiednie organa zechcą uciszyć miłośników głośnego warkotu ich pojazdów?
Szanowny Panie,
Pana uwagi zostały przekazane do Straży Miejskiej, która wystosowala w tej sprawie nastepujacą odpowiedź: "Oczywiście zwrócimy większą uwagę, ale na poruszających się wyłącznie motorowerami (poj. silnika do 50cm3). Wynika to z tego, że w myśl art. 129b ustawy Prawo o ruchu drogowym, straże miejskie mają uprawnienie przeprowadzania kontroli m.in. wobec "(...) ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt(...)". Inną kwestią są hałasy powodowane przez te motocykle/motorowery - tutaj mamy typowe znamiona skutkowego wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń i tak jak np. w przypadku uciążliwości spowodowanej głośną muzyką, krzykiem, hałasem - aby wszcząć postępowanie niezbędne jest zawiadomienie osoby pokrzywdzonej. Rekomenduję zatem, aby osoby zainteresowane zgłaszały takie przypadki niezwłocznie po ich ujawnieniu dyżurnemu SM (pn - pt, godz. 06:30 - 22:00) lub posiadającej szersze uprawnienia w zakresie kontroli RD Policji (całodobowo)."
Ja ze swojej strony dziękuję Panu za czujność i zachęcam do kontaktu w przyszłości.
Pozdrawiam Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Witam Panie Burmistrzu,
mam pytanie dotyczące naprawy nawierzchni na ulicy Łukasiewicza. Na kiedy planowana jest wymiana nawierzchni na ul. Łukasiewicza od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza przy wiadukcie kolejowym wzdłuż ogródków działkowych i numerów 1 do 24? Jest to najbardziej zaniedbana ulica po naprawianej obecnie ul Głównej w Lubaniu. W Obrębie osiedla "Kamienna Góra" jest to jedyna tak zapomniane a przez miasto droga. Oczywiście raz w roku przyjeżdża ekipa i łata dziury dziur... Ale jakość tych napraw pozostawię bez komentarza. Proszę o ustosunkowanie się do mojego pytania.
Pozdrawiam Hubert Sadowski
Szanowny Panie,
wymiana nawierzchni na ulicy Łukasiewicza będzie możliwa dopiero po uporządkowaniu przez Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. tamtejszej gospodarki ściekowej. W tym momencie opracowywana jest odpowiednia dokumentacja. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przedsiębiorstwo przystąpi do realizacji zadania (według bieżących ustaleń nastąpi to w 2024 roku).
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Dobry wieczór, czy można prosić o interwencję Urząd Miasta i tabliczkę z napisem PLAC ZIELENI na ul.Tkackiej. To raczej nie jest miejsce parkingowe ,no chyba że przepisy się zmieniły. Bo niestety nasza Straż Miejska nie reaguje
Pozdrawiam Katarzyna Małodzińska
Szanowna Pani,
z informacji, które posiadam, poruszona w pytaniu kwestia była równolegle omawiana przez Panią w dniu 6 kwietnia br. także z Komendantem Straży Miejskiej i wówczas udzielona została wyczerpująca informacja o zamierzanych działaniach. Otrzymałem już informację, że niezwłocznie po Pani zgłoszeniu strażnicy miejscy podjęli czynności w przedmiotowej sprawie, wynikiem czego wskazany przez Panią podczas tej rozmowy zaśmiecony teren przy ulicy Tkackiej został oczyszczony z odpadów. Co do kwestii parkowania pojazdów na zieleni - w ramach czynności strażnicy uzyskali zapewnienie od zarządcy tego terenu, tj. Prezesa GS "Samopomoc Chłopska" w Lubaniu", że w najbliższym czasie ustawione zostaną tam znaki informujące o zakazie parkowania na terenach przeznaczonych pod zieleń. Niezależnie od tego mam zapewnienie Komendanta SM o zarządzeniu częstszych kontroli sposobu parkowania pojazdów w tym rejonie miasta.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Szanowny Panie Burmistrzu,
w związku z budową prowadzoną przy ul. Władysława Łokietka pojawiły się pewne uciążliwości dla Nas jako okolicznych mieszkańców. Podstawowym problemem jest gruba warstwa błota, która zalega od kilku miesięcy na chodniku sąsiadującym z budową. Ekipy budowlane niestety skracają sobie drogę przejeżdżając wielokrotnie chodnikiem i tym samym roznosząc błoto na chodnik oraz jezdnię. Zdarza się także, że samochody dostarczające materiały budowlane parkują zajmując go. Rozjeżdżony ciężkim sprzętem chodnik stał się nierówny i widoczne są na nim ubytki a na jezdni pęknięcia, z kolei pod ciężarem prowizorycznego ogrodzenia połamana została pobliska ławka.
Odrębny problem stanowi odwodnienie wspomnianego wyżej terenu. Przy każdych intensywnych lub długo trwających opadach deszczu na skrzyżowaniu obok ZSP im. Mickiewicza z pobliskiej budowy przelewa się woda ( przed rozpoczęciem inwestycji był w tym miejscu głęboki rów). Przy ujemnych temperaturach tworzy się tym samym "lodowisko" zarówno dla pieszych jak i kierowców.
Czy można liczyć na Pana interwencję w wymienionych sprawach?
Z poważaniem, Michał Kowalczyk
Kiedy zostanie rozwiązany problem gospodarki śmieciowej w Lubaniu na skrzyżowaniu ulic Zawidowska, Armii Krajowej, Łużycka? Odnoszę wrażenie, że mamy tutaj PSZOK 2 za darmo.
Pozdrawiam Robert Pawłowicz
Szanowny Panie,
uprzejmie informuję, iż na miejskim terenie pomiędzy ulicą Zawidowską a ulicą Łużycką ustawiono pojemniki dla mieszkańców budynków położonych przy ulicy A. Krajowej, jak także dla mieszkańców ulicy Zawidowskiej 4b. Pojemniki dla mieszkańców Zawidowska 4b pozostaną na opisywanym terenie, pozostałe pojemniki zostaną przestawione po wybudowaniu boksu przez wspólnoty mieszkaniowe obsługujące budynki A. Krajowej.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Szanowny Panie Burmistrzu, od niedawna jestem mieszkańcem Lubania. Chciałabym się dowiedzieć czy są jakieś zajęcia dla dzieci w wieku 4 lat. Mogą to być zajęcia płatne jak i bezpłatne. Czy jest jakaś mobilizacja do otwarcia w jakichś miejscach grup dla dzieci w wieku przedszkolnym np w bibliotece?
Szanowna Pani,
witam w Lubaniu. Zachęcam do śledzenia internetowej strony miasta luban.pl, gdzie w zakładce kultura i sport można zapoznać się z ofertą zajęć organizowanych przez miejskie jednostki. Dodatkowo w kalendarium wydarzeń znajdzie Pani informację o nadchodzących imprezach adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Jeśli chodzi o zajęcia dla dzieci w wieku czterech lat warto skontaktować się z Miejskim Domem Kultury, pod skrzydłami którego działa m.in. grupa baletowa oraz zespoły tańca nowoczesnego. W miarę dorastania dziecko będzie mogło korzystać z większej ilości zajęć w MDK.
Cykliczne zajęcia organizuje również Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu, jednak one kierowane są do dzieci od 6 roku życia. Co nie zmienia faktu, że biblioteka zaprasza w swoje progi również młodsze dzieci, a to za sprawą udziału w projekcie “Mała Książka Wielki Człowiek”. Projekt jest adresowany do przedszkolaków (rocznik 2015-2018). Aby przystąpić do projektu, należy odwiedzić z dzieckiem bibliotekę i zapisać do niej dziecko. Następnie wypożyczyć książkę z księgozbioru dziecięcego i odebrać wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą. Swego czasu lubańska książnica planowała uruchomić dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak z uwagi na brak zainteresowania pomysł nie został zrealizowany.
Ośrodek Wsparcia Dziennego prowadzi świetlicę opiekuńczo-wychowawczą (dla dzieci w wieku szkolnym), zaś w okresie wakacji/ferii organizuje półkolonie. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowo OWD zaprasza co jakiś czas wszystkie dzieci na teatrzyki do Miejskiego Domu Kultury.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również Artteza Polisensoryczne Centrum Wspierania Rozwoju, w którym organizowane są zajęcia kreatywne dla dzieci (Sensoplastyka, Smyko-Multisensoryka, Logorytmika, kreatywna plastyka) oraz terapia indywidualna i grupowa z zakresu integracji sensorycznej, terapii ręki, terapii polisensorycznej, integracji bilateralnej, refleksologii.
Dzieci w każdym wieku zaprasza Pizzeria oraz Sala Zabaw Bambini & Bajtuś, a w czasie lata Wodny Plac Zabaw (obiekt zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu).
Mam nadzieję, że wśród otrzymanych propozycji znajdzie Pani coś interesującego. Jednocześnie jeszcze raz zachęcam do śledzenia miejskiej strony internetowej oraz stron na facebooku.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Szanowny Panie Burmistrzu,
mieszkam w mieszkaniu socjalnym przy ul. Fabryczna Osiedle. Moje pytanie brzmi:
1/Czy w mieszkaniach socjalnych żyją ludzie gorszego sortu? Podstawą do zadania takiego pytania jest sposób traktowania takich mieszkańców jak ja przez pracowników Wydziału Technicznego Administracji przy ul. Szarych Szeregów. Miałem taką sytuację: w piątek 16.XII zablokowały mi się drzwi wejściowe , nie mogłem się uwolnić zamknięty w domu. 17XII na prośbę mojego syna przyjechali strażacy i mnie uwolnili wyważając drzwi za co jestem im wdzięczny.
Niestety drzwi nie nadają się do użytku, są wypaczone. 19.XII zadzwoniłem do Działu Technicznego z pytaniem i prośbą czy mogą mi pomóc. Otrzymałem informację że zgodnie z umową takie koszty muszę ponosić sam a jeśli chcę pomocy to mam napisać podanie do Pani Dyrektor i czekać na odpowiedź. Nadmieniam że ponad 2 miesiące temu zgłosiłem do tego samego wydziału, że z wywiertrznika nad kuchnią cieknie woda. Woda ciekła podczas deszczów i cieknie teraz gdy na dachu jest śnieg a ja palę w kuchni. Czynsz płacę regularnie i mam nawet niewielką nadpłatę. Czy nie może Pan zatrudniać ludzi obdarzonych empatią , nie tylko urzędników /to taka delikatna sugestia/ Nawiasem mówiąc Pani z którą rozmawiałem obraziła się, że Ją nazwałem urzędnikiem twierdząc, że użyłem słowa urzędas. Podziękowałem więc za pomoc, życzliwość i uprzejmość oraz zakończyłem rozmowę.
2/Czy to jest styl pracy Pana urzędników a ja jestem tylko natrętem i gorszego sortu obywatelem , którego można zbywać ? Proszę o odpowiedź na te pytania
Z poważanim, Wiesław Modzelewski
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące uszkodzonych drzwi od lokalu, którego jest Pan najemcą informuję, że sprawa została przekazana do załatwienia przez Administrację Mieszkań Komunalnych w Lubaniu. W zakresie cieknącego dachu Administracja Mieszkań Komunalnych w Lubaniu poinformowała mnie, że naprawa została wykonana w październiku 2022 roku.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Szanowny Panie Burmistrzu,
chciałbym serdecznie pogratulować promocji miasta na platformie tik tok. Filmy, którymi Państwo promują swoje miasto są cudowne i zachęciły mnie, aby w przyszłym roku odwiedzić Lubań. Nie ukrywam, że i tak bym musiał to w końcu zrobić, ponieważ mam cel odwiedzić wszystkie miasta w Polsce (w 2022 jest ich 964, a od 1 stycznia 2023 będzie ich 979). Z każdego miasta wrzucam pamiątkowe zdjęcie na swój instagram: https://www.instagram.com/adrianekwpolsce/
Może uda mnie się spotkać maskotkę Lubania akurat,gdy będę u Was w gościach ;)
Pozdrawiam bardzo serdecznie, Adrian Jędrzejczak
Szanowny Panie Adrianie,
dziękuję za miłe słowa, a jednocześnie cieszę się, że postanowił Pan odwiedzić Lubań, do czego oczywiście gorąco zachęcam. Filmiki na TikToku, tworzone przy udziale lubańskiej maskotki, to taka lekka strona naszego miasta. Zachęcam do polubienia pozostałych miejskich kont w mediach społecznościowych prowadzonych na Instagramie, Facebooku czy YouTubie oraz odwiedzenia strony miasta luban.pl
Przy okazji gratuluję Panu podjęcia się świetnego wyzwania polegającego na odwiedzeniu wszystkich miast w Polsce. Podczas wizyty w Lubaniu zachęcam do zajrzenia do Informacji Turystycznej przy ul. Brackiej 12, gdzie wśród materiałów promocyjnych i gadżetów miejskich pomieszkuje nasza maskotka :)
Pozdrawiam, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań
Witam,
bardzo przykro patrzeć na "uzasadnioną wycinkę". Tylko pytanie - po co wiosną była przycinka???? Co się dzieje w naszym mieście ze starodrzewiem!!!??? Wiem, będą nowe nasadzenia;/ Znam argumenty, że zagrożenia itp. Czy proces decyzyjny został właśnie przeprowadzony?
Z poważaniem, mieszkanka Lubania
Szanowna Pani,
w związku z zapytaniem informuję, że wycinka 8 drzew odbyła się na podstawie decyzji Starosty Powiatowego z dnia 24 maja 2021r. (nr RŚ.613.17.2021). Dodatkowo projekt decyzji opiniowany był przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Przyczyną usunięcia drzew był ich zły stan zdrowotny, co stanowiło zagrożenie dla osób korzystających z ciągów pieszych, drogi gminnej oraz mieszkańców i użytkowników sąsiadujących nieruchomości. Warto wiedzieć, że aleja będzie odtworzona, gdyż zgodnie z decyzją nastąpią nowe nasadzenia zastępcze, również wiązów (16 sztuk).
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań
Panie burmistrzu fajnie Pięknie że mamy święto niepodległości Ale litość Boską pomóżcie nam naprawiać budynki na ul Dobrońskiego wejście się z mieszkaniówką na ul łącznej 5 by od 2 lat walczymy że nam pęka ściana od podwórka i nic tylko mówią że. Niema. Pieniędzy ale my płacimy klatki schodowe polityk się boże a gmina tyle lat niszczy mieszkanie nr 1 które jest socjalne najlepiej rozbili okno a pracownicy zabili deską wstyd nic się nie robi pisałem o nowe ogrodzenie też nie bo powiedziano że podwórko jest ogólnodostępne to najlepiej niech pijaki sikają budynek też trzeba otynkować zróbcie coś z tym mnie może tak być w 21 wieku ja. Chyba pokarze to jak nasz budynek kamienica wygląda w czasopiśmie ziemi lubańskiej to jest budynek na Dąbrowskiego 3 obok sukien ślubnych po drugiej stronie proszę zróbcie coś z tym
Szanowny Panie,
w nieruchomości, o której Pan wspomina znajdują się lokale komunalne. W zaistniałej sytuacji tylko część lokatorów płaci fundusz remontowy. Osoby, które zamieszkują lokale komunalne są zobowiązane do pokrycia należności czynszowych, które nie uwzględniają składki remontowej. Jeśli wspólnota mieszkaniowa (w skład której wchodzą właściciele lokali mieszkalnych) podejmie decyzję o konieczności przeprowadzenia określonych prac remontowych, wówczas Gmina Miejska Lubań (za pośrednictwem Administracji Mieszkań Komunalnych) dokłada się do remontu zgodnie z posiadanymi udziałami. Jednak o potrzebie przeprowadzenia remontu w pierwszej kolejności decyduje wspólnota mieszkaniowa. Proszę mieć na uwadze fakt, że za ewentualne prace naprawcze płacą właśnie właściciele mieszkań (gmina dorzuca część należności proporcjonalnie do ilości lokali komunalnych). Podsumowując, wszelkie decyzje remontowe w pierwszym rzędzie podejmowane są na szczeblu wspólnoty mieszkaniowej i to właśnie ona ma decydujący głos w sprawie. Jeśli Państwa wspólnota poinformuje Gminę o konieczności rozpoczęciu prac remontowych, Gmina bezzwłocznie dołoży do nich należną część finansową.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
Panie Burmistrzu, ja mam pytanie o przetargi. Jestem młodą osobą z rodziną, która od pół roku znowu mieszka w Lubaniu, nie mam własnego mieszkania i muszę wynajmować. Patrząc na ceny nieruchomości na Lubaniu jeszcze długo będę kogoś wzbogacać. Tu z ciekawości przeglądam Wasze przetargi, ale ceny jakie proponujecie za te ruiny, które niekiedy najlepiej zburzyć są kolosalne. Dlaczego, tak jak inne miejscowości nie pozbędziecie się za bezcen takich ruin? Jest wiele osób, które takie mieszkanie kupiłoby i zamieniło w coś, w czym można mieszkać, a na działce postawić nawet malutki domek, w którym mogliby żyć i nie szpeciłoby to miasta. Wolicie, by mieszkania stały i gniły niż dać naprawdę tym, którzy mieliby możliwości coś z nimi zrobić niewielkim kosztem. Pozdrawiam Barbara
Szanowna Pani,
informuję, że przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład mienia gminnego nie ma swobody ustalania cen sprzedaży jak przy obrocie nieruchomościami przez podmioty prywatne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości, przy czym określenia wartości dokonują rzeczoznawcy majątkowi z uprawnieniami. Cenę wywoławczą w pierwszym przetargu ustala się w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości. Z operatami szacunkowymi nieruchomości gminnych typowanych do sprzedaży można każdorazowo zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta Lubań.
Przy okazji nadmieniam, że inaczej wygląda sprzedaż lokali komunalnych ich dotychczasowym najemcom. Zgodnie z „Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Lubań na lata 2022-2030” najemcy użytkujący nieruchomość (w określonych sytuacjach) przy wykupie mieszkania będą mogli skorzystać z bonifikaty w wysokości 70% lub 30%. Więcej informacji na poruszany temat można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Lubań w wymienionej powyżej Uchwale nr LIV/327/2022 Rady Miasta Lubań z dnia 22 lutego 2022 r.
Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań
Witam. Panie burmistrzu, chciałabym wiedzieć, czy istnieje możliwość regularnego patrolowania przez policję centrum miasta w dni, w których odbywają się imprezy w dyskotece "Paradise"? Co tydzień, regularnie od wielu lat nie można spokojnie spędzić wieczoru we własnym domu oraz spać w nocy, gdyż na ulicy Spółdzielczej (zarówno od strony podwórka, jak i ulicy) dzieją się rzeczy, które trudno opisać w dwóch słowach, ludzie pod wpływem alkoholu i narkotyków regularnie zakłócają ciszę nocną, krzyczą, wyklinają, biją się, puszczają wulgarną muzykę, śmiecą. Każdej niedzieli w okolicy mojego bloku jest istne pobojowisko, pełno pustych butelek po napojach wyskokowych, etc. Zdarzyło się nawet zniszczenie mienia (elementy bramy wejściowej do klatki schodowej zostały stłuczone i pomazane markerem). Pod bramą znajdują się również często wymiociny i inne fekalia. Strach zostawić samochód na parkingu, gdyż bardzo często uczestnicy lubią przesiadywać sobie na maskach aut lub turlać się po nich w czasie bijatyk. Moi sąsiedzi również mają dość tych wydarzeń, dlatego też postanowiłam do Pana napisać. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
w pierwszej kolejności dziękuję za informację. Aby podjąć działanie, potrzebne są zgłoszenia. Funkcjonowanie klubu w centrum miasta nie powinno przekładać się na obniżenie poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Młodzież jak najbardziej ma prawo do zabawy, ale w momencie naruszania granic współżycia społecznego łamie prawo. W związku z powyższym powiadomiłem o sprawie Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Mam nadzieję, że poskutkuje to zwiększeniem patroli policyjnych w tym rejonie miasta. Jednocześnie zachęcam do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zaznaczać miejsca wystąpienia m.in. aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalne rajdy samochodów, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i wielu innych.
Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań
Witam,
chciałbym zadać dwa pytania. Jedno pytanie związane jest z remontem drogi do przedszkola miejskiego numer 5 na osiedlu. W 2018 r. mówił Pan, że droga będzie zrobiona po remoncie przedszkola. Ale nie myślałem wtedy, że chodziło o zalepienie dwóch dziur, a nadal studzienki i pobocza są w stanie masakrycznym - dziura na dziurze. Czy można to w jakiś racjonalny sposób wytłumaczyć?
Druga sprawa to jest odwieczny problem Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych odnośnie koszenia traw. Wcześniej również pisałem i dostałem odpowiedź, że Zakład działa według harmonogramu, który już od lat stosuje. Wystarczyło chwilę poczekać i jest to nieprawda, ponieważ z roku na rok koszenie wygląda inaczej, a my dalej chodzimy pośród trawy do kolan. Nie trzeba tutaj pisać przykładu, ponieważ gdzie się nie popatrzy to trawa, drzewa oraz żywopłoty wyglądają mówiąc grzecznie obrzydliwie... Więc pytanie brzmi: skoro ZGiUK ma harmonogram koszenia, niech udostępni go nam, chyba że już gdzieś jest, to prosiłbym o informację, gdzie można go znaleźć.
Szanowny Panie,
w naszym mieście mamy do remontu sporo dróg i traktów pieszych. Niestety nie wszystko da się zrobić naraz, dlatego większy priorytet został nadany drogom dłuższym, prowadzącym do większej ilości obiektów. Wzmiankowana droga to krótki odcinek prowadzący tylko do przedszkola.
Mimo wszystko mam na uwadze jej stan i jeśli tylko pojawi się ku temu okazja, zostanie on poprawiony. Jednak w najbliższym czasie nie przewiduję jej generalnej przebudowy.
Biorąc pod uwagę szereg remontów dróg, chodników i parkingów, zamieszkany przez Pana rejon z pewnością nie jest zapomniany ani zaniedbany. Liczę więc na cierpliwość i wyrozumiałość odnośnie opisywanego odcinka.
Odnośnie koszenia traw podtrzymuję odpowiedź, jakiej udzieliłem Panu ostatnio. Z informacji, jakie posiadam, koszenie działek miejskich przez pracowników lubańskiego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych odbywa się według ustalonego harmonogramu. Tak jak już pisałem, pierwszeństwo mają ciągi główne, następnie place zabaw i parki, a dopiero później pozostałe tereny. Urząd Miasta otrzymuje tygodniowy harmonogram prac. Jego realizacja przebiega zgodnie z założeniami, jednakże jest on również uzależniony od możliwości ZGiUK. Nie można zapominać, że obecnie mamy sezon urlopowy, dlatego kilkunastoosobowa ekipa, odpowiedzialna za utrzymanie terenów zielonych jest okrojona, a co za tym idzie – ma mniejsze moce przerobowe. Mimo wszystko nie da się nie zauważyć dużej poprawy, jeśli chodzi o dbałość o miejską zieleń w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Jeśli chciałby uzyskać Pan bardziej szczegółowe informacje, zachęcam do kontaktu z Wydziałem Oczyszczania i Zieleni Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z. o. o. Lubań telefonicznie 75 671 12 42 w godz. 7.00 – 15.00.
Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań