Tydzień Przedsiębiorczości - historycznie - „Zawody Dawne” w SP4
W tym tygodniu na zięciach historii poruszaliśmy tematykę związaną z dawnymi zawodami.
W tym tygodniu na zięciach historii poruszaliśmy tematykę związaną z dawnymi zawodami.
Uczniowie SP1 (m.in. z kl. 8a, 8b oraz 3c) skorzystali z zaproszenia tutejszego MDK i udali się obejrzeć wystawę pt. „W magicznym świecie realizmu”, na której prezentowane były prace artystów z międzynarodowej grupy Art`PAIRinternational oraz dzieła pana Jarosława Jaśnikowskiego (legnickiego twórcy). Nasza młodzież z wielką ochotą oraz przyjemnością odważyła się wkroczyć w magiczny świat kolorów, kształtów i emocji! Była też pod wielkim wrażeniem nagrodzonej i cenionej kolekcji prac licznego grona wybitnych europejskich artystów. Dziękujemy za możliwość obcowania z niecodziennym oraz nieoczywistym malarstwem.
Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w IV Miejskim Konkursie Fotograficznym "Niepodległa w obiektywie".
14 listopada klasa 8c wzięła udział w warsztatach online "Historie osobliwe: Sprawiedliwi" , które zostały zorganizowane we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
13 listopada, w Sali Rajców miejskiego ratusza, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w dwóch konkursach organizowanych pod patronatem Burmistrza Miasta Lubań. Bardzo miło nam poinformować, że wśród laureatów są uczniowie SP1. I tak, w IV Miejskim Konkursie Fotograficznym „Niepodległa w obiektywie” w kategorii klas V-VIII zwyciężył Tomasz Rodziewicz (z 7c) – nagrodzone zdjęcie można już zobaczyć w holu lubańskiej biblioteki. Natomiast w finale VII miejskiego konkursu historycznego pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła… – Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada” III miejsce zajął Paweł Kiełdanowicz (z 8a), o czym już pisaliśmy. Obaj chłopcy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy Wam sukcesów! Podziękowania otrzymali również nauczyciele (w tym z lubańskiej Jedynki), którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów i obu konkursów. Byli to: pani Monika Leszczyńska i pan Krzysztof Stefan – nauczyciele historii oraz pani Elżbieta Chilińska i pani Joanna Czerwiec – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.
W ostatnich dniach nasza szkoła miała okazję przeżyć wyjątkowe wydarzenie – UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW NA SKO-wiczów. Wydarzenie to wzbudziło wiele radości i emocji, zwłaszcza że najmłodsi uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z zasadami oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności (SKO).
W październiku uczniowie lubańskiej „Jedynki” wzięli udział w pierwszym, szkolnym, etapie „zDolnego Ślązaka” 2024/2025. To konkursy przedmiotowe dla uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych. Znamy już tych, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się w grudniu:
W dniu 7 listopada, w lubańskiej hali MOSiR, odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 dziewcząt – w ramach Igrzysk Dzieci (kl. V-VI). W zawodach udział wzięły następujące placówki: SP Biedrzychowice, SP Pisarzowice, SP Kościelnik, SP1 Olszyna, SP Świeradów Zdrój, SP4 Lubań, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Przez cały turniej nasz zespół prezentował wysoką formę, a wszystkie spotkania były niezwykle zacięte i wyrównane. Ostatecznie drużyna lubańskiej Jedynki wywalczyła mistrzostwo powiatu oraz awansowała do finału strefy jeleniogórskiej, który odbędzie się pod koniec listopada w stolicy Karkonoszy. Dziewczęta, gratulujemy wyśmienitego wyniku i skutecznej gry! Skład zespołu: Carmen Szuba, Emilia Walaszczyk, Aleksandra Rosa, Aleksandra Juźwicka. Opiekunem drużyny był pan Piotr Barański – nauczyciel wychowania fizycznego.
Istotnym zadaniem szkoły jest przygotowanie do życia w społeczeństwie. Obejmuje ono wychowanie młodych ludzi na świadomych obywateli, których łączy z ich miejscem zamieszkania szczególna więź wyrażana w poszanowaniu symboli narodowych. Wyprzedzając o kilka dni Narodowe Święto Niepodległości, które będziemy uroczyście obchodzić 11 listopada, klasy 3b i 3c naszej szkoły wyruszyły w odwiedziny po lubańskich instytucjach. Tradycja wręczania z tej okazji kokard w narodowych barwach - symbolu miłości do ojczyzny i patriotyzmu, spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Pracownicy wielu instytucji, które odwiedziliśmy, powitali nas serdecznie i również obdarowali prezentami. Niewątpliwie ta patriotyczna lekcja w terenie pozostawiła niezatarte wrażenia w sercach naszych uczniów, bo dodatkowym jej atutem była wizyta w miejscach, w których niejednokrotnie dzieci miały okazję być po raz pierwszy.
W poniedziałek 05 listopada podczas lekcji języka polskiego w klasie 8b mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkową osobę-odwiedziła nas zasłużona dla naszej szkoły, naszego miasta, regionu i kraju harcmistrzyni Pani Irena Leszczyńska, która podzieliła się z nami fascynującymi wspomnieniami.