Konkursy historyczne
8 listopada uczniowie biorący udział w konkursach miejskich związanych z Narodowym Dniem Niepodległości otrzymali dyplomy laureatów na etapie szkolnym. Nagrodzono również uczniów wyróżnionych w konkursie fotograficznym.
8 listopada uczniowie biorący udział w konkursach miejskich związanych z Narodowym Dniem Niepodległości otrzymali dyplomy laureatów na etapie szkolnym. Nagrodzono również uczniów wyróżnionych w konkursie fotograficznym.
Dnia 5 listopada w SP1 odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie z kl. I-VIII obejrzeli zatem bardzo wymowne widowisko o Polsce w sześciu aktach przeplatane znanymi pieśniami patriotycznymi. Całość dopełniała wyjątkowa dekoracja przygotowana na tę uroczystość. Serdecznie dziękujemy za wszystkie emocje, które towarzyszyły nam podczas tego apelu. Bóg! Honor! Ojczyzna! Nauczycielami odpowiedzialnymi za przygotowanie apelu byli: pani Monika Leszczyńska, pan Krzysztof Stefan, pani Jolanta Dziędzioła i pan Krzysztof Kucharczyk.
Podczas uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości pani dyrektor Beata Myśliwiec wręczyła Dyplom Przyjaciela SP nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu – panu Piotrowi Kucznirowi oraz nagrodziła laureatów dwóch szkolnych konkursów. Oto ich wyniki: Plastyczny „Niepodległa” - I miejsce: Zuzanna Piotrowska (7c), II miejsce: Maja Atanowska (6c), III miejsce: Nikola Kaczor (6a). Wyróżnienia: Oliwia Frydrych (7c) oraz Paweł Lasko (6a). Pieśń Patriotyczna -w kategorii kl. I-IV – I miejsce: 4a, II miejsce: 3c, III miejsce: 1c. Wyróżnienia dla: 3b i 4c. W kategorii kl. V-VIII – I miejsce: 5a, II miejsce: 6b, III miejsce: 7c. Wyróżnienia: 7a oraz 8d. Dziękujemy za liczny udział i gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Brawo Wy! Organizatorami obu konkursów byli: pani Monika Leszczyńska oraz pan Krzysztof Stefan – nauczyciele historii w SP1.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – po 123 latach niewoli – to wydarzenie, które ukształtowało współczesny patriotyzm. Chcemy, aby wciąż był on częścią wychowania najmłodszych pokoleń Polaków.
Za nami finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach udział wzięły: SP Biedrzychowice, SP Pisarzowice, SP Świeradów Zdrój, SP Kościelnik, SP4 Lubań, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Przez całe rozgrywki nasz zespół przeszedł jak burza, pokonując kolejno rówieśników. O bardzo skutecznej grze chłopców świadczy stosunek punktów zdobytych do straconych – aż 53 do 13! Tym samym team lubańskiej Jedynki wywalczył mistrzostwo powiatu i awansował do finału strefy jeleniogórskiej, który odbędzie się już 15 listopada w stolicy Karkonoszy. Chłopcy, serdecznie gratulujemy zdobycia złotego medalu i dziękujemy za piękną walkę – w każdym spotkaniu – o zwycięstwo!
Zabawa polega na ułożeniu darów jesieni według wzoru (kasztany, żołędzie, orzechy włoskie). Zabawy z darami ćwiczą motorykę małą i wspierają koordynację wzrokowo - ruchową. Sekwencja to dobry trening spostrzegawczości i dokładności w wykonywanym zadaniu.
Zabawa polega na złapaniu szczypcami orzecha i przeniesienie go z miski do miski. Taka zabawa świetnie ćwiczy chwyt pęsetowy, koordynację wzrokowo - ruchową, usprawnia motorykę małą, koncentrację uwagi oraz wzmacnia mięśnie, a to wszystko przy świetnej zabawie.
W dniu 23.10.2024 roku razem z moją klasą 7B i 7A pojechaliśmy na wycieczkę do Niemiec.
„Wieża Babel” to ogólnopolski konkurs z lingwistyki matematycznej dla szkół podstawowych organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego etap szkolny polega na samodzielnym rozwiązaniu różnorodnych zadań lingwistycznych w ciągu 45 minut. Niezwykle miło nam poinformować, że niedawne eliminacje (w których uczestniczyło 26 uczniów lubańskiej Jedynki) przebrnęli i do finału tegorocznej XIX edycji „Wieży Babel” – w kategorii Juniorzy (kl. 6-8 SP) – awansowali: Aurelia Łyp, Karolina Markudis, Maja Sałandyk oraz Paweł Kiełdanowicz (wszyscy z 8a). Gratulujemy Wam i już teraz trzymamy kciuki w finale 09.11! Koordynatorem „Wieży Babel” w SP1 jest pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki.
W dniu 28 października klasy 5c i 6a (wraz z opiekunami: p. Agnieszką Szwabowicz, p. Izabelą Najman-Mowczko i p. Anną Szatkowską) udały się na wycieczkę do „Time Gates” w Jeleniej Górze. Dzięki niej uczniowie SP1, zwiedzając podziemne trasy Bram Czasu, mieli okazję odbyć podróż w czasie i przestrzeni. To największe centrum nauki i rozrywki w regionie stanowiło niepowtarzalną atrakcję, która umożliwiła poznanie legend karkonoskich, historii Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie doświadczeń naukowych. Jednak najwięcej emocji wśród naszej młodzieży wzbudziły wybuchowe eksperymenty z ciekłym azotem – to było coś niesamowitego! Wizyta w tak niezwykłym miejscu – w samym centrum Jeleniej Góry – to nie lada gratka dla każdego „Jedynkowego” nastolatka.